Koszyk

Przewodnik po kołdrach obciążeniowych

Opublikowane przez: Anna Bienias,
Przewodnik po kołdrach obciążeniowych
Po poduszkach przyszedł czas na kołdry obciążeniowe. Kochamy je i wiemy, że Wy również. Uspokajają, wyciszają, ułatwiają zasypianie i wprowadzają w głęboki sen. Idealne do relaksu po długim dniu pełnym niekończących się zadań do wykonania. Zastanawiasz się nad zakupem? Poniżej tłumaczymy jak działa kołdra, komu sprawdzi się najlepiej, jakie posiada wypełnienia oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Miłej lektury!
(jeśli jesteś zdecydowany_a na zakup i chcesz rozwiać wątpliwości – przewiń na dół tekstu, do najczęstszych pytań)

 

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Znana jest również pod nazwą kołdra sensoryczna. To dociążające, terapeutyczne narzędzie, które pozwoli Ci spać głębiej, regenerować się intensywniej, a także zwyczajnie otulić i poczuć się bezpiecznie.

Jak działa?

Jak informacja sensoryczna dla systemu nerwowego! To dzięki równomiernie rozłożonemu ciężarowi – Twój organizm odpręża się i zmniejsza uczucie niepokoju. Docisk reguluje także pracę układu proprioceptywnego (trudne słowo!), normalizując napięcie mięśniowe i koordynację pracy mięśni  (ważne w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej i odbioru bodźców z zewnątrz). Gdy Ty leżysz pod naszą kołdrą, Twój uspokojony układ nerwowy zaczyna procesy samoregulujące. Obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu), zwiększa poziom serotoniny (hormonu szczęścia) oraz melatoniny (hormonu snu). Stabilizuje się tętno oraz ciśnienie krwi. Stres ustępuje, ciało się wycisza, pojawia się głęboki sen. Po wybudzeniu, czujesz się dogłębnie zrelaksowana_y. Czy nie tego potrzebujemy dla naszych zmęczonych,  zestresowanych ciał?

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy potrzebują otulenia, relaksu i dociążenia po długim dniu.

Dla osób wysoko wrażliwych, z depresją, stanami lękowymi, nerwicą, zespołem stresu pourazowego - żeby znaleźć swoje bezpieczne schronienie i odstresować się.

Dla osób z zaburzeniami psychoruchowymi: ADHD, zespołem Aspergera, zespołem Downa, autyzmem, porażeniem mózgowym – na ukojenie, uspokojenie oraz jako stymulacja produkcji serotoniny.

Dla osób borykających się z brakiem koncentracji, nadpobudliwością, problemami z zasypianiem – na uspokojenie układu nerwowego, wyciszenie i głęboki sen.

Jaka waga?

Przede wszystkim – względem indywidualnych parametrów wagowych. Kołdra powinna stanowić ok. 10% wagi naszego ciała. Zakładając, że ważymy np. 60 kg, wybierzmy kołdrę o wadze 6.3 kg. Jeśli nasz waga znajduje się na granicy dwóch zakresów, wybierzmy kołdrę cięższą — dla przykładu, ważąc 69 kg, można zdecydować się na kołdrę o wadze 7.2 kg.

Jakie wypełnienie?

W Plantule posiadamy dwa wypełnienia: szklane kulki oraz pestki wiśni. Szklane kulki są drobniutkie (1mm), dając wrażenie wypełnienia piaskiem. Ich dźwięk przypomina wakacje nad morzem – przesypujący się piach oraz szum wody. Ze względu na swoją termikę dają uczucie delikatnego chłodzenia. Pestki wiśni są ekologicznym, roślinnym wypełnieniem. Większe od kulek (7mm) przyjemnie szeleszczą, dodatkowo relaksując. Dźwięk zbliżony jest do przesypywania się koralików lub niewielkich kamyków niesionych przez morskie fale. 

Dlaczego len?

Plantulowa kołdra składa się z 4 warstw 100% lnu. Len jest naturalny, hipoalergiczny, antybakteryjny, bezpieczny dla skóry, chroniąc ją i pielęgnując. Ma wysoką przepuszczalność powietrza, więc będzie doskonałym towarzyszem nawet na upalne noce. Ponadto jest prosty w pielęgnacji oraz wspaniale się starzeje, mięknąc i szlachetniejąc.

Czy można pod nią spać?

Tak, można. Jednym z zastosowań kołdry jest wyciszenie i uspokojenie naszego ciała podczas snu. Jednakże – jak do większości rzeczy – ciało przyzwyczaja się do ciężaru. Regularnie śpiąc pod kołdrą sensoryczną uczucie ciężaru może się delikatnie zmniejszyć. 

Czy można ją prać?

Tak! Zarówno tę z wypełnieniem z pestek wiśni, jak i szklanymi kulkami. Pierzemy w temperaturze 40 stopni Celsjusza. W przypadku wiśni należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu upranej kołdry.

Czy używać poszewki?

Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli masz swoją ukochaną pościel – śmiało, nie wpłynie to negatywnie na odczucia. Jeśli wolisz len, którym obszyta jest nasza kołdra – spokojnie możesz ją wyprać w razie potrzeby. Len nie tylko jest przyjemny w dotyku, ale także pielęgnuje naszą skórę jak najwspanialszy kosmetyk.

Czy nie będzie mi za zimno lub za ciepło?

Nasza kołdra wykonana jest z 4 warstw lnu. To łagodna dla skóry tkanina, przyjemna w dotyku oraz niesamowicie chłonna. Może wchłonąć nawet 25% wody, pozostając w dotyku sucha. Dodatkowo jego przewiewność sprawia, że masz stały dostęp do świeżego powietrza. O lato zatem możesz być spokojna_y.

Co z zimą? To, co często grzeje Cię w kołdrze to warstwa powietrza między nią, a Twoim ciałem. Tutaj wypełnienie przylega bezpośrednio do ciała. Dlatego też dla zmarzluchów polecamy stosowanie dwóch kołder jednocześnie – obciążeniowej oraz zwykłej w dowolnym układzie. Wtedy na pewno Twoje ciało pozostanie odpowiednio ogrzane.

Wciąż masz wątpliwości? Napisz do nas – pozostajemy do Twojej dyspozycji. Wyjaśnimy, doradzimy i chętnie porozmawiamy.

Starszy post Nowszy post


0 komentarze

Zostaw komentarz

Zanim opublikujemy Twój komentarz musi być zatwierdzony przez moderatora